Dworek prof. Wrzoska - jaka jest historia tego miejsca, kim był Wrzosek?

Dworek prof. Wrzoska

W Dębkach można zobaczyć ciekawą architekturę. Jednym z bardziej znanych budynków jest Dworek Profesora Wrzoska, który znajduje się przy ulicy Zakonnej 10.

Kim był Profesor Wrzosek?

Profesor Adam Wrzosek, był jednym z bardziej znanych uczonych swoich czasów. Pochodził z Poznania i specjalizował się w patomorfologii oraz antropologii. W roku 1923 państwo Wrzoskowie nabyli właśnie tutaj, w Dębkach piękną kaszubska chatę wraz z przylegająca do niej działką.

Historia Dworku..

Profesor prowadził tutaj Muzeum Etnograficzne, gdzie gromadził kaszubskie zbiory etnograficzne. W 1935 roku państwo Wrzoskowie gruntownie przeorganizowali swoje "gospodarstwo". Dotychczasowe pomieszczenie, obejmujące pod jednym dachem dom mieszkalny, oborę i stodołę, całkowicie przebudowali. Powstał dom w kształcie dworku. Zabudowania gospodarcze zamienili na piękny ośrodek rekreacyjny. Niestety w czasie wojny większość eksponatów rozkradziono. Obecnie budynek należy do Caritas Archidiecezji Poznańskiej i pełni rolę ośrodka charytatywno-wypoczynkowego. Nadal jest to jednak ciekawy obiekt, którego historię warto znać. Obok powstał, z inicjatywy rodziny profesora, także drewniany kościół MB Częstochowskiej. Wykonano go w typowym dla Kaszub stylu.

Za zmiany w powyższych danych redakcja www.debki.com.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0