Historia - Dębki - Jaka jest historia? Jakie są atrakcje? Co warto wiedzieć?

Dębki historia miejscowości

Dębki to nieduża miejscowość nad morzem, ale o stosunkowo długiej historii. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1277 roku, wówczas książę Mściwój II darował Dębki Siostrom Norbertankom z Żukowa. Od XVI do XVIII stulecia osadę dzierżawiła rodzina Dembków - od której wywodzi się nazwa miejscowości. 

Dębki leżą w okolicy ujścia Piaśnicy do morza. Na tej rzece w czasie Dwudziestolecia Międzywojennego przebiegała granica II Rzeczypospolitej. W Dębkach znajdował się posterunek straży granicznej. Po 1920 roku znaczną część miejscowości wykupiono na działki letniskowe - modne zwłaszcza wśród mieszkańców Wielkopolski. Z Dębkami z tamtego okresu związana jest postać profesora Adama Wrzostka - społecznika z Poznania. Postawił on dom, zaledwie 300 metrów od Piaśnicy (stoi do dziś) i organizował on, wraz z rodziną i znajomymi, obozy harcerskie w tej okolicy. 

W latach 1934–1935 z inicjatywy profesora Adama Wrzoska i księży Zmartwychwstańców z Poznania wybudowano w Dębkach kaplicę Księży Zmartwychwstańców pw. MB Częstochowskiej (ul. Spacerowa 81). Drewniana budowla o konstrukcji zrębowej powstała według projektu architekta T. Hornunga. Świątynia ze skrzydłem mieszkalnym to budynek na planie litery T z czterosłupowym podcieniem od frontu.

 

Zdjęcia pochodzą z serwisu http://fotopolska.eu

Galeria

serce Twoje ulubione obiekty 0